Mala škola robotike

Autor: Ana Borić Gluhan, 9. 6. 2014.

Mala škola robotike održana je u subotu, 6.6.2014. u našoj školi. Radionicu za početnike organizirale su udruge Robofreak i HDR.

Na radionici je sudjelovalo 16 polaznika. Učenici su rješavali više zadataka sa robotskim kolicima koje je za ovu radionicu osmislio i pripremio prof. Ivica Kolarić. Radionica je trajala šest školskih sati.

Budnim okom sve su pratili i sudjelovali u edukaciji mentori Miro Kljunak i Dalija Milić Kralj.

Zadaci na radionici :

1. Napraviti ožičenje za robotska kolica, spojiti ih na sučelje, testirati i vremenski programirati kretanje kolica. Kolica su trebala ulaziti i izlaziti iz garaže uz poštivanje rada semafora. Kad je na semaforu crveno kolica su morala mirovati, a kad se na semaforu uključi zeleno kolica su se smjela kretati.

2. Učenici su rješavali i zadatke kretanja kolica koja koriste senzor dodira.

3. Učenici su rješavali i zadatke kretanja kolica koja koriste infracrvene senzore. Većina učenika je prvi put izrađivala konstrukciju, ožičenje i programirala.

Bitno je napomenuti da je među učenicima bilo nekoliko učenika trećih i četvrtih razreda koji u petom razredu mogu izabrati robotiku kao izvannastavnu aktivnost ili izborni predmet.

Jako im se dopao ovaj način rada te su izrazili želju za dodatnim edukacijama i za uključivanjem na natjecanja Hrvatske lige robotičara.

Popis učenika koji su sudjelovali na radionici:

1. Hrvoje Ban, 8.razred, OŠ Marina Getaldića

2. Marin Lucianović, 7.razred, OŠ Marina Getaldića