Izlet osmaša u Vukovar

Autor: JOSIPA VRAGOLOV, 18. 3. 2018.

6. ožujka 2018. u ranim jutarnjim satima krenuli smo put Vukovara. Nakon 9 i pol sati putovanja stigli smo u Vukovar, grad heroj smješten na ušću rijeke Vuke u Dunav u istočnoj Slavoniji. Bili smo smješteni u hostelu Dubrovnik koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra, a samu izgradnju hostela je financirao i Grad Dubrovnik. Umorni od putovanja iz Dubrovnika, večerali smo u hostelskom restoranu, smjestili se u hostelske sobe i zaslužili na zasluženi počinak. Nakon doručka posjetili smo Muzej vučedolske kulture u kojemu smo naučili puno toga o vučedolskoj kulturi, koja je jedna od najznačajnijih kultura metalnog doba u Hrvatskoj. Nakon toga uputili smo se prema Dvorcu Eltz u kojem je smješten Gradski muzej Vukovar. Na kraju obilaska gledali smo video u kojem je prikazan Vukovar za vrijeme rata i Vukovar danas. poslije muzeja otišli smo na ručak u hostel. Nakon ručka u hostelu smo imali dva predavanja o Domovinskom ratu. Za slobodno vrijeme učenici naše škole su odabrali odlazak na kuglanje gdje smo se zabavili te se vratili u hostel puni dojmova sređenosti športske dvorane. Nakon večere otišli smo u disko. vratili smo se u hostel, svi pomalo umorni još pod dojmom sređenosti dvorane u kojoj smo proveli popodne, ali još uvijek spremni za noćno čavrljanje. Sljedeće jutro, odmah nakon doručka, spakirani, uputili smo se prema podrumu vukovarske bolnice u kojem se nalazi Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica. Tamo smo razgledali bolnicu koja je ista kao što je bila u ratu, samo što su ranjenici i doktori zamijenjeni bijelim lutkama. Poslije toga smo posjetili Gradsko groblje gdje su pokopani svi zapovjednici obrane Vukovara i njegovi hrabri branitelji. U Spomen domu Ovčara smo vidjeli kako su ubijeni pacijenti, koji su bili deportirani iz vukovarske bolnice. To je bio najveći pokolj u Domovinskom ratu. posjetili smo Trpinjsku cestu (groblje tenkova) i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Obišli smo vojarnu i Memorijalni centar gdje smo vidjeli stvari koje su pronađene kod ubijenih ljudi.

Iza ručka naš posjet Vukovaru završio je predavanjem i kvizom znanja u kojem su se natjecala po dva učenika iz svake škole, a našu su predstavljali Margarita Koši i Matej Ban koji su završili na 5. mjestu. Umorni, ali i puni dojmova, krenuli smo kući.

Ovo mi je putovanje pomoglo da bolje razumijem zašto došlo do Domovinskog rata te kakav je utjecaj imao sam rat na današnji život Vukovara i cijele Hrvatske.

Tekst je napisala Ana Baletić, a fotogaleriju s izleta možete pogledati ovdje.