Radionica „Demencija u obitelji – kako razumjeti i pomoći?!“

Autor: JOSIPA VRAGOLOV, 2. 11. 2017.

Edukativno predavanje/radionica „Demencija u obitelji – kako razumjeti i pomoći?!“ održana je u ponedjeljak, 30. listopada 2017. za učenike 8. razreda. Voditelji radionice bili su gđa Farida Pažin, dopredsjednica Udruge DUSAB i don Jerko Ban, koji surađuje s mnogim udrugama, pa tako i s Udrugom DUSAB. Cilj radionice bio je senzibilizirati učenike na bolesti demencije koje se mogu pojaviti u starijih članova obitelji.

Don Jerko Ban prikazao je učenicima tri kratka filma koji ilustriraju teškoće funkcioniranja oboljelih, ali i način kako članovi obitelji mogu pomoći oboljelima, kod kojih je narušeno pamćenje, mišljenje, govor, obavljanje svakodnevnih aktivnosti, ali ne i osjećaji. Gđa Farida Pažin, uz ppt prezentaciju, objasnila je što su demencije, kako se manifestiraju, koje zablude postoje o demenciji te nam pružila prave informacije o dementnim bolestima. Naglasak gđe Pažin bio je također na razumijevanju i pomoći oboljelim koji su nam bliski.

Bilo je super. Naučio sam što znači demencija i shvatio sam da moj pradjed ima tu bolest.

Bilo je super. Sve sam naučio o toj bolesti.

Naučila sam što je demencija i kako mogu pomoći osobi koja boluje od demencije. Svidjela mi se prezentacija i ne bih ništa mijenjala.

Bilo je vrlo zanimljivo i poučno. Prezentacija je bila zabavna, a ljudi (voditelji) su bili dragi.

Sve je bilo super; naučila sam o demenciji i kako pomoći tim ljudima.

Naučio sam da se ne treba rugati ljudima koji imaju demenciju.

Ja sam mnogo toga naučio o demenciji. Mislim da treba pažljivo pristupiti ljudima s demencijom, bili stariji ili ne, činili nešto loše ili ne. Samo ih ne smijemo vrijeđati, možda su i izgubili razum, ali ne i osjećaje.

« Prosinac 2017 »